"PZZ" Kozłów, czyli
" niszczona Kultura"
W Kozłowie do 2020 roku nie było żadnego zarejestrowanego zabytku. Miejscowość Kozłów była mało atrakcyjna dla turystów. Jedynym miejscem, które do Kozłowa przyciągało zwiedzających, piosenkarzy, raperów, grupy urbex były Zakłady Zbożowe "PZZ" Kozłów.
"PZZ" Kozłów cieszyły się na tyle dużą popularnością, że obecna wtedy Grupa "PZZ" Kozłów postanowiła w październiku 2020 roku złożyć wniosek do Małopolskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie o wpis do rejestru zabytków "PZZ" Kozłów. W grudniu 2020 roku przewodniczący Grupy "PZZ" Kozłów otrzymał odpowiedź od Małopolskiego Konserwatora Zabytków. Konserwator Zabytków potwierdził, że "PZZ" Kozłów spełnia wszelkie kryteria zabytku oraz poparł zamierzone przez Grupę "PZZ" Kozłów stworzenie Muzeum Zakładów Zbożowych w Kozłowie.
Do marca 2021 roku Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie prowadził działania zmierzające do wpisu „PZZ” Kozłów do rejestru zabytków. W trakcie tego procesu firma wyburzeniowa na kilka miesięcy zawiesiła rozbiórkę, jednak ostatecznie wznowiła ją. W lutym 2021 roku widząc potrzebę działania oraz upamiętnienia Zakładu Zbożowego „PZZ” w Kozłowie postanowiliśmy zarejestrować Stowarzyszenie w Krajowym Rejestrze Sądowym.
4 marca 2021 roku nasze Stowarzyszenie – Muzeum zostało oficjalnie wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.
W marcu 2021 roku odbyła się telekonferencja dot. wpisu „PZZ” Kozłów do rejestru zabytków zorganizowana przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie. Podczas telekonferencji obecni byli Główny Konserwator Zabytków, przedstawiciele naszego Muzeum, Wójt Gminy Kozłów oraz właściciel obiektu – prezes firmy
KALATOS Sp. z o.o.. Konferencja zakończyła się na rozpoczęciu przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie procesu wpisu obiektu do Rejestru Zabytków. Niestety wbrew woli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie obiekt został zburzony przez właściciela.
Komentarze odwiedzających Kozłów:
* Jadwiga Rosa - "Warto przyjechać ze względu na PZZ"
* Witold Witecki; www.kolejowekielce.blogspot.com - "... Po drodze minąłem tor nieczynnej bocznicy kolejowej, który prowadzi do największej atrakcji Kozłowa - olbrzymich, opuszczonych elewatorów zbożowych ..."
* Andrzej Kozdęba; www.jamowie.to - "Mieliśmy duże oczekiwania, bo miejsce na forgotten.pl jest oznaczone dużym stopniem atrakcyjności. Oczekiwania zostały w 100% spełnione. PZZ mają niesamowity, postapokaliptyczny klimat."
... To tylko kilka komentarzy.
Pobierz poniższe pliki i zapoznaj się z decyzją Małopolskiego Konserwatora Zabytków